számítógép

 számítógépes billentyűzet vagy egyszerűen billentyűzet (idegen szóval klaviatúra a latin clavis (kulcs) szóból, vagy tasztatúra a német die Taste (nyomógomb, billentyű) szóból, vagy angolul computer keyboard) az írógép mintájára kialakított számítógépes beviteli eszköz. A billentyűzet az írott szöveg bevitelére szolgál, valamint befolyásolható vele a számítógép működése. Fizikailag a billentyűzet a főleg négyszög alakú billentyűk, más néven gombok elrendezéséből áll. A gombokra különböző karakterek és feliratok vannak gravírozva vagy nyomtatva; a legtöbb gomb esetében a gomb minden lenyomása megfelel az adott szimbólum leírásának. Egyes szimbólumok leírásához azonban egyszerre több gomb lenyomására is szükség lehet, míg bizonyos gombok lenyomása csak a számítógép vagy a billentyűzet működésére van befolyással, és nem ír le semmilyen jelet vagy karaktert. A billentyűzet gyakori kiegészítője a modern számítógépeken az egér.

felépítésében nagyon hasonlít egy hagyományos írógéphez a betűk elhelyezkedése nagyjából azonos, a különbség annyi, hogy a számítógép billentyűzetén több, speciális jellel és funkcióval ellátott billentyű van.
Egy billentyű lenyomása úgynevezett billentyűkódot állít elő. E kódot a billentyűzet vezérlője alakítja át számmá amely bekerül a gép memóriájába. Egy PS/2 vagy USB nevű csatlakozón keresztül kapcsolhatjuk a számítógéphez és a hagyományos vezetékes mellett megjelent a rádiós (vezeték nélküli) billentyűzet is, aminek előnye, hogy csökkenti az asztalunkon az ide-oda lógó vezetékekből adódó rendetlenséget. Hátránya viszont, hogy általában elemmel vagy akkumulátorral működik (amit meg kell venni/fel kell tölteni), míg a vezetékes a számítógéptől kapja a szükséges feszültséget.